Polska

Polska

Gorzów Wlkp.

Gorzów Wlkp.

 

Biuletyn Informacji Publicznej

1 procent

 

 

Szkoła Ucząca Się

 

Global Scholars

Erasmus+

W ciągu ostatnich kilku miesięcy  czwartoklasiści uczęszczający na zajęcia Czyt@jącego Obieżyświata poznali symbole, zwyczaje, tradycje i kuchnię wielu krajów azjatyckich.  Podczas wizyty w Indiach dziewczynki miały okazję upinać sari, a chłopcy próbowali wiązać turbany. Wielkie zdziwienie  i przerażenie budził, wykonywany jeszcze całkiem niedawno, zwyczaj sati, czyli ceremonia samospalenia wdów.   

 

W Izraelu degustowali pyszne mace. Byli bardzo zaskoczeni zwyczajem charakterystycznym dla święta Purim, obchodzonego bardzo radośnie z okazji cudownego ocalenia Żydów od zagłady (ok. 450 r.p.n.e,), którą planował  doradca perskiego króla – Haman. Podczas tego święta kobiety i mężczyźni powinni wysłuchać w synagodze (żydowskiej świątyni) tej historii ocalenia.  Ilekroć wymienione zostaje imię Hamana zgromadzony tłum  krzyczy, tupie  i bardzo głośno hałasuje specjalnymi  kołatkami.
W afrykańskim Egipcie zwiedzali piramidy, spotkali się ze starożytnymi  władcami tego kraju – faraonami oraz mieli do czynienia z mumią (i to nie jedną!!!).

Jeśli macie ochotę zobaczyć, co działo się podczas spotkań Czytającego Obieżyświata, zapraszamy na fotorelację.