Polska

Polska

Gorzów Wlkp.

Gorzów Wlkp.

 

Biuletyn Informacji Publicznej

1 procent

 

 

Szkoła Ucząca Się

 

Global Scholars

Erasmus+

Książka pt. „Anaruk, chłopiec z Grenlandii” jest lekturą klasy trzeciej. Autorem jej jest Czesław Centkiewicz. Opowiada o przygodach Anaruka, mieszkańca krainy lodu, Grenlandii. Ma on 12 lat i jest Eskimosem. Cieszy się on poważaniem wśród rówieśników oraz starszych kolegów. Anaruk jest bardzo zżyty ze swoim ojcem, który zabiera go na polowania. Jest z tego bardzo dumny. Polują na reny, foki, wieloryby, morsy i niedźwiedzie polarne. Z upolowanej zwierzyny mają jedzenie, skóry, z których robią ubrania. Z wielorybów uzyskują również kości, z których robią namioty, w których mieszkają wiosną. Trwa ona w Grenlandii całe 3 miesiące. Z kości robią również wielkie noże, które pomagają im ciąć bryły śniegu do budowy igloo, w którym zamieszkują pozostałą część roku. Ciekawy jest sposób rozwiązywania sporów wśród Eskimosów. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jaki to sposób, a także wielu innych ciekawych rzeczy z życia Eskimosów, koniecznie przeczytajcie tę książkę. Mnie się ona bardzo podobała i szczerze ją wszystkim polecam.

Natalia Mielnik 3A