Polska

Polska

Gorzów Wlkp.

Gorzów Wlkp.

 

Biuletyn Informacji Publicznej

1 procent

 

 

Szkoła Ucząca Się

 

Global Scholars

Erasmus+

      - Wybiła godzina rozstrzygająca. Polska przestała być niewolnicą i sama chce stanowić o swoim losie, sama chce budować swą przyszłość …– mówił Józef Piłsudski, w którego wcielił się Maciej Domaradzki z kl. 5b. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 uczcili Święto Niepodległości podczas uroczystej akademii.  

Dzień po 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, tj. 12 listopada br. wszyscy uczniowie SP nr 15 uczestniczyli w nietypowej lekcji historii, na którą zaprosiły ich klasy - 5c i 5b. Podczas akademii organizatorzy przedstawili, jak Polska straciła niepodległość, jak Polacy walczyli o jej odzyskanie podczas powstań narodowych, jak przeciwstawili się germanizacji, a następnie wzięli udział w I wojnie światowej - stając do bratobójczej walki w obcych armiach. Zabrzmiały też pieśni, które w tamtych czasach towarzyszyły naszym rodakom - najpierw „Warszawianka” z okresu powstańczego, a potem z czasów I wojny światowej: „Piechota” i „Legiony”. Na koniec inscenizacji przebrana za Polskę Katarzyna Malewska z kl. 5b odzyskała swoją biało-czerwoną szarfę i koronę z orłem, symbolizujące niepodległość, a występujący uczniowie wyrazili swoją wdzięczność i uznanie wszystkim, tym którzy walczyli oraz ginęli za wolną Polskę. Biało-czerwone barwy nie tylko zdobiły przygotowaną dekorację, bo Samorząd Uczniowski wykonał dla każdego niepodległościowy kotylion.


                                                                                                                                      Anna Zaleska

                                                                                                                                      Wychowawca kl. 5c

                                                                                                                                      Fot. Anna Zaleska, Artur Świerzko

 

 

 

Free Lightbox Gallery

Szukaj na stronie

Przeszukaj portal

Statystyka

Użytkowników:
3
Artykułów:
202
Odsłon artykułów:
569470

 

Szkoła Podstawowa nr 15 im. Wojska Polskiego w Gorzowie Wielkopolskim