- Wybiła godzina rozstrzygająca. Polska przestała być niewolnicą i sama chce stanowić o swoim losie, sama chce budować swą przyszłość …– mówił Józef Piłsudski, w którego wcielił się Maciej Domaradzki z kl. 5b. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 uczcili Święto Niepodległości podczas uroczystej akademii.

Dzień po 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, tj. 12 listopada br. wszyscy uczniowie SP nr 15 uczestniczyli w nietypowej lekcji historii, na którą zaprosiły ich klasy - 5c i 5b. Podczas akademii organizatorzy przedstawili, jak Polska straciła niepodległość, jak Polacy walczyli o jej odzyskanie podczas powstań narodowych, jak przeciwstawili się germanizacji, a następnie wzięli udział w I wojnie światowej - stając do bratobójczej walki w obcych armiach. Zabrzmiały też pieśni, które w tamtych czasach towarzyszyły naszym rodakom - najpierw „Warszawianka” z okresu powstańczego, a potem z czasów I wojny światowej: „Piechota” i „Legiony”. Na koniec inscenizacji przebrana za Polskę Katarzyna Malewska z kl. 5b odzyskała swoją biało-czerwoną szarfę i koronę z orłem, symbolizujące niepodległość, a występujący uczniowie wyrazili swoją wdzięczność i uznanie wszystkim, tym którzy walczyli oraz ginęli za wolną Polskę. Biało-czerwone barwy nie tylko zdobiły przygotowaną dekorację, bo Samorząd Uczniowski wykonał dla każdego niepodległościowy kotylion.

Anna Zaleska

Wychowawca kl. 5c