Polska

Polska

Gorzów Wlkp.

Gorzów Wlkp.

 

Biuletyn Informacji Publicznej

1 procent

 

 

Szkoła Ucząca Się

 

Global Scholars

Erasmus+

      Jedną z najważniejszych kompetencji każdego człowieka, zarówno ucznia jak i nauczyciela jest ciągłe podnoszenie wiedzy oraz uczenie się. W dzisiejszych czasach postęp technologiczny bardzo ułatwia nam ten proces. Wszyscy używamy komputerów i internetu, dlaczego by więc nie zastosować ich do bardziej szczytnych celów niż tylko gry i rozrywka online. W ten sposób powstała idea e-learningu.

     E-learning to samodzielna nauka, w której korzysta się z komputera, tabletu lub smartfona oraz internetu. Szkolenia, które odbywają się w takiej formie nie wymagają konieczności bycia na sali wykładowej. Są przeprowadzane w formie masowych, otwartych kursów online. Ich główną zaletą jest też to, że umożliwiają naukę, jak i sprawdzanie wiedzy w czasie, który najbardziej odpowiada dla uczestnika takiego szkolenia. Ogólnodostępne materiały najczęściej ograniczają się do klasycznego wykładu w formie filmu oraz automatycznie sprawdzanego tekstu. Za dodatkowe ćwiczenia, prace kontrolne albo kontakt z żywymi prowadzącymi czy też egzamin umożliwiający otrzymanie dyplomu potwierdzającego ukończenie kursu trzeba zapłacić.

       Jedną z największych uczelni na świecie, korzystającą z e-learningu jest Akademia Khana (pl.khanacademy.org), która jest dostępna bezpłatnie dla uczniów w różnym wieku, wszędzie tam, gdzie dociera internet. Po wybraniu przedmiotów mamy dostęp do głównych bloków tematycznych takich jak: matematyka (z podziałem na klasy oraz główne działy), nauki ścisłe (m. in. biologia, fizyka, chemia), nauki humanistyczne i sztuka (m. in. muzyka, historia, gramatyka), informatyka.

        W Akademii Khana można uczyć się samodzielnie albo w sposób zorganizowany, gdzie tematy do zrealizowania wyznacza trener, czyli rodzic/opiekun lub nauczyciel. Aby to zrobić należy zarejestrować się lub zalogować się, jeśli rejestracja już się odbyła. Następnie zapisać do klasy, wpisać jej kod i dołączyć do klasy. Taki sposób pracy dla trenera umożliwia wybranie i dodanie tematów do opracowania przez uczestnika kursu. Trener widzi także systematyczność i tempo pracy ucznia, liczbę podejść do zadania. Pozwala też dostrzec słabe i mocne strony, określenie przyczyn ewentualnych niepowodzeń, a w razie potrzeby zindywidualizowanie toku nauczania.

       W internecie są też dostępne także inne serwisy oraz portale ułatwiające samodzielną naukę. Można tu wymienić m. in. stronę Free Rice (freerice.com) ułatwiającą naukę języków obcych poprzez odpowiedź na zadane wcześniej pytanie. Strona ta umożliwia także naukę innych przedmiotów poprzez wybór odpowiedniej kategorii. Dostępne są tu m. in. geografia, matematyka, chemia. Korzystając z nauki przez tę stronę wspieramy również głodujących na świecie, gdyż za poprawne rozwiązanie zadań przekazywane są symboliczne datki w formie ziaren ryżu (stąd wzięła się nazwa strony).

         Podsumowując warto zaznaczyć, że nie istotny jest sposób, w jaki się uczymy, ale żeby robić to systematycznie. Ważne jest także to, aby korzystać z technologii informatycznych do właściwych celów, czyli nauki. W dzisiejszym świecie im bardziej jesteśmy wyedukowani, tym bardziej jesteśmy pożądanymi przez przyszłych pracodawców, uczelnie czy też szkoły.

                                                                                                                                                                       Wojciech Blatkiewicz

 

Źródła ilustracji: nebraskapta.org; novakdjokovicfoundation.org; pl.khanacademy.org; freerice.com.

 

 

 

 

 

Free Lightbox Gallery

Szukaj na stronie

Przeszukaj portal

Statystyka

Użytkowników:
3
Artykułów:
203
Odsłon artykułów:
564815

 

Szkoła Podstawowa nr 15 im. Wojska Polskiego w Gorzowie Wielkopolskim