Piętnastka od 8 lat jest szkołą laboratoryjną, specjalistką w Polsce w dziedzinie praktyki Obserwacji Koleżeńskiej. Zgłębiamy także Analizę Prac Ucznia (szczególnie zajmując się zadaniem edukacyjnym) oraz poznajemy i stosujemy różne techniki nauczania (CLIL, Współprowadzenie, Outdoor learning, Inteligencje Wielorakie). Inspiracje czerpiemy oczywiście z Centrum Edukacji Obywatelskiej, ale nie tylko. Nowe umiejętności zyskujemy również dzięki współpracy w ramach międzynarodowych projektów.

Rok temu zostaliśmy uhonorowani tytułem Lidera Szkół Uczących Się. Tytuł ten zobowiązuje nas do nieustannego dążenia do dobrej edukacji, ale również do organizacji corocznych Konferencji Upowszechniających. Z tego powodu 24 maja br. odbyła się u nas V Konferencja Regionalna OK Obserwacja z wykorzystaniem różnych technik nauczania.
Spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania wykładu Danuty Sterny, który w jej zastępstwie wygłosiła Małgorzata Ostrowska, asystentka szkoły w programie Laboratoria.

Na Konferencję przyjechali nauczyciele i dyrektorzy z różnych stron Polski: Pietrzwałdu (warmińsko - mazurskie), Kozielic, Szczecina, Myśliborza, Skwierzyny, Ciecierzyc, Kostrzyna, Witnicy, Kłodawy, Różanek, Jenina oraz ZS nr 16 w Gorzowie.
Nie zabrakło także gości specjalnych. Swoją obecnością zaszczycili nas:
- Pani Ewa Rawa - Lubuski Kurator Oświaty,
- Pani Jolanta Andrysiak-Walas - zastępca dyrektora Wydziału Edukacji,
- Pani Janina Grzecznowska - dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty,
- Pani Anna Buczak - zastępca dyrektora WOM w Gorzowie,
- Pani Agnieszka Pozarzycka - przewodnicząca Rady Rodziców.
Razem uczestniczyliśmy w warsztatach dotyczących Obserwacji Koleżeńskiej i wprowadzających do stosowania CLIL i Współprowadzenia. Razem też obserwowaliśmy lekcje naszych nauczycieli.
Bohaterami Konferencji były m.in. nauczycielki prowadzące warsztaty: Anna Kosmenda i Ewa Cegielska - liderki Laboratorium.
Natomiast na swoje lekcje zaprosiły nas Panie:
1. Ewa Cegielska i Agnieszka Kucharska-Tankielun (technika CLIL oraz Outdoor learningInteligencje Wielorakie w 1b),
2. Anna Wesoły i Joanna Łazowska (Współprowadzenie w 3b),
3. Izabela Jaber (korelacja treści: język polski z muzyką w 4c).

Przy omawianiu zajęć nie mogło zabraknąć asystentów. Zostały nimi:
1. Pani Anna Bobin,
2. Pani Monika Brałko,
3. Pani Monika Prokopiuk.

Swoim doświadczeniem w pracy z OK zeszytem podzieliła się Monika Brałko, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej („OK zeszyt - co to jest i jak to robimy”).

Po zakończeniu warsztatów poprosiliśmy uczestników o refleksję.
Oto niektóre ze spostrzeżeń:

„Wasza konferencja jest wyjątkowa! Wyniosłam z niej nowe umiejętności, które będę chciała zastosować w swojej szkole."
„O tych technikach usłyszałam po raz pierwszy. Podejmę próbę ich zastosowania."
„Obserwacja Koleżeńska to szansa na stały, efektywny rozwój warsztatu pracy, przyzwyczajanie dzieci do obecności obserwatorów. W przyszłości bezcenne!”
„Zauważyłam, ile znaczy doświadczenie nauczycieli z Waszej szkoły w pracy z OK Obserwacją i (moim zdaniem) najtrudniejszym elementem IZ na poziomie faktów. Gratuluję tej umiejętności koleżankom, które ją wygłosiły. Jestem pod dużym wrażeniem.”

A co zainspirowało naszych gości?
„Pomysł na połączenie zadania edukacyjnego z matematyki z umiejętnościami ruchowymi.”
„Pomysł prowadzenia OK zeszytu, godny polecenia i wykorzystania do pracy w mojej szkole."
„Korelacja międzyprzedmiotowa, Obserwacja Koleżeńska. Chciałabym tę pierwszą stosować na co dzień. Tę drugą częściej niż dotychczas, z zastosowaniem poznanych zasad i kroków.”
„Lekcja metodą CLIL, którą mogłam obserwować jest wyzwaniem i ciekawą propozycją. Podzielę się tym doświadczeniem z koleżankami w pracy.”
„Współprowadzenie i CLIL to rewelacyjne metody. Będę chciała to doświadczenie wykorzystać w mojej pracy. Zeszyt OK również bardzo mnie zainteresował.”

Nic już nie muszę dodawać. Lekcje nauczycieli z Piętnastki z roku na rok są coraz bardziej atrakcyjne i prowadzone na pewno na poziomie europejskim. A pracę nad jakością można u nas zauważyć chociażby na corocznych konferencjach.

Pozostająca pod wrażeniem warsztatów, lekcji i sposobu omawiania zajęć

Maria Traczyk
                                                                                                                                                                       Dyrektor SP 15