Polska

Polska

Gorzów Wlkp.

Gorzów Wlkp.

 

Biuletyn Informacji Publicznej

1 procent

 

 

Szkoła Ucząca Się

 

Global Scholars

Erasmus+

          W dniach 13 – 17 maja 2019 r. gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli szkół partnerskich z Francji, Szwecji i  Włoch. Było to ostatnie Międzynarodowe Spotkanie Projektowe w ramach realizowanego przez nas projektu Erasmus+ „Jestem pedagogiem innowacyjnym, nauczam globalnie – różne techniki nauczania a podwyższanie umiejętności językowych”.

 Celem tego spotkania było podsumowanie ostatniego roku projektu oraz ewaluacja naszej pracy przez ostatnie trzy lata projektowe. Było to naprawdę trudne zadanie, ponieważ tych działań  było bardzo dużo. Wszyscy wspólnie przyznaliśmy, że ten projekt był wyjątkowy, ponieważ:

- dotyczył w całości działań edukacyjnych,
- zrobiliśmy widoczny krok ku edukacji przyszłości,
- poznaliśmy proste rozwiązania organizacyjne, które rozwijają nasze lekcję,
- punktem centralnym naszych działań był zawsze UCZEŃ,
- doświadczyliśmy wyjątkowej współpracy zagranicznej - zarówno uczniowie, jak i nauczyciele zbudowali więzi, które przetrwają znacznie dłużej,
- mogliśmy uczyć się od siebie wzajemnie, zabierając do swoich szkół to, co dla nas najważniejsze,
- poznaliśmy siebie i nasze kraje partnerskie,
- doświadczyliśmy innego spojrzenia na edukację.

    W tym wyjątkowym tygodniu zaplanowaliśmy wiele działań, aby w pełni wykorzystać obecność gości z zagranicy w naszej szkole. Przywitaliśmy ich w niecodzienny sposób – Zumba na powietrzu okazała się strzałem w dziesiątkę. Następnym punktem był szereg lekcji przeprowadzonych przez naszych nauczycieli oraz nauczycieli z zagranicy (mogliście o nich przeczytać w bieżących relacjach publikowanych na naszej stronie). Uczniowie klasy 3b mieli możliwość poznać układ słoneczny, a ich przewodnikami były nauczycielki z Francji. Dowiedzieli się oni, czym jest skala. Wykorzystując tę wiedzę, utworzyli na naszym boisku własny układ słoneczny. Lekcja zakończyła się wyścigami uczniów do poszczególnych planet. Natomiast klasa 1b mogła doświadczyć na własnej skórze zjawiska grawitacji. Obserwatorzy zajęć zgodnie przyznali, że sam Galileusz byłby z nich dumny.

    W ramach dodatkowych zajęć projektowych zaprosiliśmy uczniów i gości do świetlicy szkolnej, gdzie przeczytane zostały opowiadania napisane w języku angielskim przez uczniów z poszczególnych krajów partnerskich. We wtorek odwiedził nas Mały Książę, który podczas  swoich podróży trafił do Alzacji (to region, z którego pochodzą nasi goście). Nauczycielki podczas czytania wykorzystały obrazy i zdjęcia, by ułatwić zrozumienie historii. W czwartek mogliśmy poznać dwóch bohaterów. Najpierw w świetlicy pojawiła się szalona i silna Pipi Pończoszanka, a lektorzy ze Szwecji zachęcili uczniów do ruchu podczas czytania. Po południu zjawił się również Pinokio, który zaprzyjaźnił się z naszym Koziołkiem Matołkiem na wyspie Procida. Okazało się, że nauczyciel z Włoch jest  również świetnym aktorem. Ostatniego dnia wizyty uczniowie z klas ósmych przyprowadzili ze sobą do świetlicy Koziołka Matołka i zaprezentowali jego wizytę w Gorzowie. Tym razem uczniowie poproszeni zostali o zamknięcie oczu i wsłuchanie się w jego historię. Wszystkie książki dostępne są  w bibliotece szkolnej. Zachęcamy do zapoznania się z tymi jedynymi w swoim rodzaju opowiadaniami!

    Ostatnim punktem programu był apel podsumowujący nasz projekt. W obecności Pani Grażyny Jaśnikowskiej, inspektora WED  w Gorzowie Wlkp., dyrektor naszej szkoły, Pani Marii Traczyk, gości z zagranicy oraz nauczycieli i uczniów najbardziej zaangażowanych w działania projektowe podsumowaliśmy nasze osiągnięcia w ciągu ostatnich lat. Nie zabrakło również podziękowań, ponieważ tak duże przedsięwzięcie wymaga zaangażowania wielu osób. Nasi goście zostali wyróżnieni tytułem Najlepszego Europejskiego Partnera.

    To były naprawdę wspaniałe trzy lata! Nasz projekt oficjalnie kończy się 31 sierpnia 2019 r., jednak już teraz wiemy, że ta współpraca przetrwa o wiele dłużej. Już poczyniliśmy plany na kolejny rok szkolny. Jesteście ciekawi co nas czeka? Bądźcie cierpliwi. Zapewniamy, że warto!

Karolina Jankowiak
koordynator projektu Erasmus+

 

Free Lightbox Gallery

Szukaj na stronie

Przeszukaj portal

Statystyka

Użytkowników:
3
Artykułów:
202
Odsłon artykułów:
569482

 

Szkoła Podstawowa nr 15 im. Wojska Polskiego w Gorzowie Wielkopolskim