Polska

Polska

Gorzów Wlkp.

Gorzów Wlkp.

 

Biuletyn Informacji Publicznej

1 procent

 

 

Szkoła Ucząca Się

 

Global Scholars

Erasmus+

        13 maja 2019 roku grupa nauczycieli z Włoch, Szwecji i Francji wzięła udział w lekcji języka polskiego- dokładniej w warsztatach animacji poklatkowej. Pewnie ktoś zapyta, dlaczego na języku polskim kręcimy filmy? A to dlatego, że dzięki temu mamy możliwość realizacji zapisów podstawy programowej z języka polskiego, które mówią o tym, że uczeń musi nabyć umiejętność odczytywania tekstów poprzez przekład intersemiotyczny (czyli przekład tekstu na język obrazu).

Taka inicjatywa dzieci doskonale wpisuje się też  w sposoby i warunki realizacji tejże podstawy, ponieważ wykorzystuje pasję poznawczą uczniów, ich chęć zabawy i gotowość do współpracy, bo przecież stworzenie filmu to zasługa całego zespołu. Lekcja  rozpoczęła się od krótkiego omówienia ,,Stepów akermańskich” Adama Mickiewicza, by uczniowie wyobrazili sobie, co czuł, widział i słyszał Adam Mickiewicz, że postanowił uczynić  step bohaterem swojego sonetu. Następnie uczniom przedstawiono kryteria zadania i podzielono na grupy. Do każdej z grup dołączył jeden nauczyciel z zagranicy. Tak powstałe grupy wzięły się do pracy, wyczarowując z wycinków gazet stepowy krajobraz, który widział Mickiewicz  w trakcie swojej podróży na Krym. Czas, jak to zwykle bywa, nie był naszym sprzymierzeńcem, a i początki pracy były trudne. Okazało się jednak, że wszystkie zespoły ukończyły zadanie. Na końcu uczestnicy lekcji obejrzeli filmy i dokonali krótkiej oceny koleżeńskiej. Wartością dodaną lekcji było to, że uczniowie klasy 7b mogli swobodnie porozmawiać sobie z nauczycielami z wymiany Erasmus+ w języku angielskim. Obserwując zaangażowanie zagranicznych nauczycieli, myślimy, że w przyszłości wykorzystają prostą aplikację telefoniczną na swoich lekcjach. Dziękujemy uczniom, nauczycielom, Pani Karolinie Jankowiak za  dzielne tłumaczenia, a Panu Arturowi Świerzko, że na stronę szkoły wybierze tylko te zdjęcia, na których dobrze wyszliśmy.

Filmiki do obejrzenia pod linkiem: http://okzeszyt.blogspot.com/2019/05/warsztaty-animacji-poklatkowej-erasmus.html

Joanna Przybyszewska

Marek Pawlicki

 

Free Lightbox Gallery

Szukaj na stronie

Przeszukaj portal

Statystyka

Użytkowników:
3
Artykułów:
202
Odsłon artykułów:
569480

 

Szkoła Podstawowa nr 15 im. Wojska Polskiego w Gorzowie Wielkopolskim