Polska

Polska

Gorzów Wlkp.

Gorzów Wlkp.

 

Biuletyn Informacji Publicznej

1 procent

 

 

Szkoła Ucząca Się

 

Global Scholars

Erasmus+

         8 i 9 lutego uczniowie klas V-VI uczestniczyli w pierwszych zajęciach projektu "Myślenie przez działanie - Uniwersytet Młodych Odkrywców". Zajęcia odbywały się na Wydziale Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Na początku uczniowie napisali test kompetencji, w którym mogli wykazać się swoją kreatywnością. Następnie podzieleni na grupy udali się na zajęcia prowadzone przez pracowników Uniwersytetu. Pracowali metodą eksperymentu, samodzielnie wykonując zadania.

Tematyka zajęć to np. "Mikropotwory w wodach". Nasi "studenci" pobrali materiał z pobliskiej rzeczki, a następnie pod binokularami obserwowali liczne bezkręgowce, będące często bioindykatorami czystego środowiska. Kolejne zajęcia dotyczyły anatomii człowieka. Samodzielnie wykonali model układu oddechowego. Mogli także sprawdzić swoją wydolność oddechową dzięki spirometrii.
Następnego dnia mieliśmy zajęcia dotyczące oceny wiarygodności źródeł informacji. Prowadzący wyjaśnił, na co należy zwracać uwagę podczas korzystania z informacji zawartych w internecie oraz podczas zakupu książek o tematyce naukowej. Dyskutowaliśmy również na tematy dotyczące systematyki zwierząt.
Ostatnie zajęcia dotyczyły fizjologii roślin. Ich tematyką była obrona roślin przed niekorzystnymi warunkami środowiska. Udaliśmy się do sali laboratoryjnej, gdzie w grupach dokonywaliśmy:
- pomiarów aktywności antyoksydacyjnej wybranych owoców i warzyw,
- szacowania zawartości witaminy C w wybranych owocach i warzywach,
- wykrywania alkaloidów i glikozydów w gałęziach wybranych gatunków drzew,
- pomiarów glukozy w wybranych owocach i warzywach.
Dzieci zachwycone pobytem na Uniwersytecie, pracowały bardzo aktywnie. Z niecierpliwością czekają na kolejne wyjazdy.

Dorota Malinowska

Monika Kosakowska

 

Dnia 8 lutego odbyły się zajęcia na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Na pierwszym spotkaniu rozmawialiśmy o mikropotworach w wodach. Zajęcia były ciekawe ponieważ na początku złapaliśmy bezkręgowych mieszkańców wód. Następnie obserwowaliśmy je pod mikroskopem. Potem mieliśmy lekcję o oddychaniu na której zrobiliśmy projekt na temat oddychania, a później sprawdzaliśmy pojemność płuc. Ogólnie uważamy, że zajęcia były bardzo ciekawe.
                                                                                                                         Mateusz Karski
                                                                                                                         Piotr Byczkowski

Dzisiaj na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza uczyliśmy się o funkcjonowaniu układu oddechowego i budowaliśmy jego modele. Łowiliśmy również makrozoobentos, czyli organizmy żyjące przy dnie zbiorników wodnych i oglądaliśmy je pod binokularami. To był fantastyczny dzień.

                                                                                                                          Adam Lubiński

Na dzisiejszych zajęciach 08.02.2019 dowiedziałyśmy się, że prawe płuco człowieka składa się z trzech części, a lewe z dwóch. Stworzyłyśmy płuca z balonów, a dzięki butelce, rękawiczce i słomkom powstały drogi oddechowe. Badałyśmy również różne bezkręgowce złowione ze strumyka obok uczelni. Dowiedziałyśmy się dlaczego "wodne zwierzęta" bezkręgowce żyją na dnach jezior i rzek.

                                                                                                                         Julia Sawicz
                                                                                                                         Wiktoria Borysewicz

 

Ostatnio brałyśmy udział w "Uniwersytecie Młodego Odkrywcy'. Na pierwszych zajęciach poruszyliśmy zagadnienie budowy płuc, robiliśmy modele tego narządu i sprawdzaliśmy pojemność naszych płuc. Na drugich warsztatach rozmawialiśmy o ekologii oraz oglądaliśmy pod binokularem organizmy żyjące w pobliskim strumyku. Zajęcia były bardzo ciekawe.

                                                                                                                        Celina Gwizdowska
                                                                                                                        Hania Ksokowska

 

Po przyjeździe na Uniwersytet zostawiliśmy swoje rzeczy i poszliśmy na aulę gdzie napisaliśmy test kompetencji. Następnie odbyły się zajęcia z anatomii dotyczące układu oddechowego. Badaliśmy pojemność płuc oraz ilość wdechów i wydechów na minutę. Zajęciach prowadzili bardzo mili panowie Michał i Arek. Panowie odpowiadali na wszystkie nasze pytania. Potem mieliśmy przerwę obiadową.
Kolejne zajęcia dotyczyły ekologii. Pobraliśmy materiał do badań z różnych siedlisk w pobliskiej rzeczce. Wróciliśmy do laboratorium i obserwowaliśmy zwierzęta pod mikroskopem.
Myślę, że takie zajęcia mógłbym mieć codziennie. Bardzo mi się podobały i dzięki nim mogłem się dużo nauczyć.

                                                                                                                        Dawid Żurawski

 

 

 

 

Free Lightbox Gallery

Szukaj na stronie

Przeszukaj portal

Statystyka

Użytkowników:
3
Artykułów:
202
Odsłon artykułów:
569406

 

Szkoła Podstawowa nr 15 im. Wojska Polskiego w Gorzowie Wielkopolskim