Logo szkoły (duży format)

Logo Szkoły

Logo powstało w 2007 r. Jego autorem  jest gorzowski artysta plastyk, Pan Dariusz Sapkowski,. Jest znakiem rozpoznawczym szkoły, eksponowanym na mundurkach uczniowskich, dyplomach, oficjalnych pismach urzędowych oraz szkolnej stronie internetowej. Jego wygląd związany jest z patronem szkoły i miastem Gorzowem Wlkp.  Część główną stanowi otwarta księga, w której został umieszczony orzełek na tarczy, występujący na czapkach wojskowych. Jest to wizerunek orła w zamkniętej koronie zwieńczonej krzyżem.  To stylizowana, artystycznie przetworzona wersja orła, który ma historyczną tradycję.
Na kartach księgi  widnieją flagi: po lewej stronie flaga państwowa, po prawej flaga miasta Gorzowa Wlkp. Bezpośrednio pod księgą zapisano nazwę miasta:  Gorzów Wlkp.

Część górną logo  wieńczy napis: SZKOŁA PODSTAWOWA NR 15,

część dolną napis -    im. WOJSKA POLSKIEGO

Sztandar szkoły

Najważniejszym symbolem szkoły jest jej sztandar: stary historyczny i nowy;  jest on symbolem Polski, symbolem Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe środowisko.

12.10.1967 r. w dniu Święta Ludowego Wojska Polskiego Komitet Rodzicielski przekazał SP15 sztandar jako żywy symbol przynależności Ziemi Lubuskiej do Polski. Sztandar był również symbolem zobowiązującym młodzież szkolną do rzetelnej nauki, miłości do naszej ojczyzny oraz szacunku dla pracy.

Przez 41 lat sztandar reprezentował społeczność szkolną na uroczystościach patriotycznych, towarzyszył uczniom w ważnych wydarzeniach z życia szkoły  i miasta. Był najważniejszym symbolem „Piętnastki” i świadkiem wielu wspaniałych osiągnięć i szkolnych sukcesów.

Odchodzący do historii sztandar ma kształt kwadratu. Jego krawędzie obszyto żółtymi frędzlami.

Sztandar Poprzedni

Prawa, główna strona sztandaru, pełniąca funkcję awersu, ma barwę żółtą.. W żółtym płacie na środku, na tle otwartej księgi widnieje płonący kaganek, symbol oświaty. Ponad kagankiem złota nicią zapisano nazwę:

IM. LUDOWEGO WOJSKA POLSKIEGO

W dole płata napis:

W GORZOWIE WLKP.

Na stronie odwrotnej, na czerwonym tle w centralnej części płata, widnieje orzeł biały. Ponad nim złotymi literami wyhaftowano napis OJCZYZNA, z lewej strony orła – NAUKA, zaś z prawej – PRACA. Na dole płata wyhaftowano gałązkę laurową, symbol zwycięstwa.

8 maja 2008 r. miało miejsce uroczyste pożegnanie starego sztandaru i przekazanie szkole sztandaru nowego wzoru.

NOWY SZTANDAR

Nowy Sztandar Szkoły Podstawowej nr 15 im .Wojska Polskiego wykonany został w 2007 roku techniką ręczno-maszynową w Pracowni  Haftu Artystycznego  Haft Art. Małgorzaty Czarneckiej z Murowanej Gośliny. Fundatorem sztandaru są rodzice uczniów,  Rada Rodziców przy SP 15, Samorząd Uczniowski oraz pracownicy szkoły.

Sztandar SP 15 składa się z płata, głowicy, drzewca i szarfy.

Płatem sztandaru jest tkanina w kształcie kwadratu o boku długości 80 cm, barwy szafirowej po stronie głównej, a barwy karmazynu polskiego po stronie odwrotnej. Sztandar wykonany jest z rypsu przytwierdzonego do drzewca. Obszyty jest złotymi frędzlami o długości 6 cm. Drzewce wykonane są z drewna w jasnym kolorze i głowicy w kształcie godła państwowego.

Prawa, główna strona sztandaru, pełniąca funkcję  awersu,  posiada szafirowe tło i obramowania w kolorze złotym. Centralne miejsce na płacie zajęło logo szkoły, kształtem  nawiązujące do  wierzchniej strony czapki wojskowej, będącej umownym symbolem patrona placówki. Część główną logo stanowi otwarta księga, w której został umieszczony orzełek, występujący na czapkach wojskowych.  Na kartach księgi  widnieją flagi: po lewej stronie flaga państwowa, po prawej flaga miasta Gorzowa Wlkp.

U góry, biegnąca półkoliście, haftowana złotym szychem, nazwa szkoły:

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 15,

zaś w dole płata umieszczony łukiem napis :

IM.

WOJSKA POLSKIEGO

W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM

Na rewersie, czyli stronie odwrotnej, na czerwonym tle Godło Rzeczypospoli­tej Polskiej - wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi. Poniżej, półkolisty złoty napis, będący dewizą Wojska Polskiego:

BÓG * HONOR * OJCZYZNA

W  lewym górnym rogu płata znajduje się miniaturowa tarcza z herbem miasta Gorzowa Wlkp. przedstawiający na białym polu czerwonego orła trzymającego w szponach liście koniczyny. Dziób i szpony orła są koloru złocistego