W tym roku szkolnym postawiliśmy na naukę języka obcego w jak najbardziej naturalny sposób. CLIL, czyli Content and Language Integrated Learning - dzięki realizowanemu projektowi Erasmus+ mamy możliwość uczyć się tej metody od specjalistów z przedszkola z Francji.

Nasi uczniowie uczestniczą w lekcjach współprowadzonych przez nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej i języka angielskiego, wykonując trudne zadania projektowe. Choć pracy jest co nie miara, po lekcjach pytają, kiedy koleje zadanie. Metoda ta stawia na wykorzystanie autentycznych materiałów w realizacji tematów wziętych z prawdziwego życia. To w dużym skrócie nauka przede wszystkim słownictwa i gramatyki niejako „przy okazji”, mimochodem. Jednak najważniejsze są widoczne efekty w postaci zaangażowania uczniów.

CLIL to także połączenie nauki języka z tym, co uczniowie naprawdę lubią, wykorzystywanie ich zainteresowań. Metoda ta opiera się na grach i zabawach w celu opanowania danego materiału językowego.

Jako przykład dobrej praktyki zapraszamy na lekcję języka angielskiego
     p. Krystyny Omelchenko w klasie 3b,  gdzie nauka idzie w parze z zabawą.

Podczas tej lekcji celem uczniów było poznanie nazw produktów spożywczych oraz utrwalenie umiejętności mówienia o swoich upodobaniach żywieniowych. Uczniowie poznawali nowy materiał „bezboleśnie” podczas różnorodnych gier i zabaw językowych. Pod przykrywką zabawy uczyli się także nowych zagadnień gramatycznych – tworzenia liczby mnogiej. Zaangażowanie uczniów w lekcję było najlepszym dowodem, że tego typu zajęcia mają sens.

W lekcjach CLIL ważna jest także interakcja, współpraca, kreatywne myślenie, a sukces tej metody gwarantuje stopniowe budowanie wiedzy oraz umiejętności świadomego uczenia się uczniów.

Fotorelacja z omówionej lekcji mówi sama za siebie!