27 września 2017 r. uczniowie klas 4e i 6c wyruszyli w niecodzienną  podróż, by odnaleźć smoki kryjące się wśród starej zabudowy Gorzowa Wielkopolskiego. Pomysłodawcami warsztatów byli nauczyciele języka polskiego – Joanna Przybyszewska  i  Marek Pawlicki.

Na początku wyprawy dzieci losowo  podzielone zostały na osiem drużyn. Każda otrzymała ,,smoczą”  teczkę, która skrywała mapę wędrówki oraz zadania do wykonania. Pierwsze smoki pokonane zostały na ulicy Mickiewicza. Dostrzeżone stwory zostały sfotografowane, a uczniowie, inspirując się ich widokiem, rozpoczęli układanie wierszy. Po tym zadaniu drużyny wyruszyły w dalszą wędrówkę, by na ulicy Łokietka natknąć się na kolejnego smoka. Uczniowie zainspirowani jego widokiem rozpoczęli zadanie polegające na nakręceniu filmu na podstawie tekstu legendy o Bazyliszku. Zadanie wykonano w Parku Siemiradzkiego. Kolejne smoki odkryte zostały dopiero na Zawarciu. Tam też wykonano kolejne zadanie, czyli przepis na miksturę na niewidzialność, która pomogłaby rycerzowi pokonać smoka. Kolejnym przystankiem w drodze powrotnej do szkoły był Park Wiosny Ludów, w którym uczniowie pisali baśń. Wszystkie grupy stanęły na wysokości zadania i w kreatywny  sposób wykonały swoją pracę. Prezentacje grup będzie można niedługo obejrzeć na blogu (okzeszyt.blogspot.com). Warsztaty zakończyły się po przejściu ponad 10 km. Zwycięska drużyna otrzyma specjalną nagrodę – wyjście wraz z organizatorami warsztatów do pizzerii.

Joanna Przybyszewska

Marek Pawlicki

nauczyciele języka polskiego

Oto uczniowskie relacje:

„ Warsztaty terenowe bardzo mnie zachwyciły i chętnie bym je powtórzyła. Było ciekawie, radośnie, lecz najbardziej podobało mi się to, że mogłam przeżyć niezapomnianą przygodę! Poznałam nowych kolegów z 6 klasy. Dowiedziałam się, że w Gorzowie są kamienne smoki.”

Hanna Kugler, 4e

„Wczoraj byliśmy na warsztatach terenowych, na których szukaliśmy smoków. Były one wykute na ścianach kamienic. Nagrywaliśmy film o Bazyliszku, pisaliśmy wiersz, przepis na miksturę na niewidzialność oraz baśń o gorzowskich smokach. Jednym słowem, było super!”

Julia Makarewicz, 4e

„25 września poszliśmy na poszukiwania gorzowskich smoków. Przy okazji zwiedziliśmy część miasta. Od czasu do czasu zatrzymywaliśmy się, żeby wykonać zadanie. Moim zdaniem najciekawsze było kręcenie filmu. Chciałbym pójść na takie warsztaty jeszcze raz.”

Janek Cierkoński, 4e