Polska

Polska

Gorzów Wlkp.

Gorzów Wlkp.

 

Biuletyn Informacji Publicznej

1 procent

 

 

Szkoła Ucząca Się

 

Global Scholars

Erasmus+

Aż szesnaście lekcji pokazali w czwartek nasi nauczyciele profesorowi z Nowego Jorku, trenerom CEO i pedagogom z Warszawy i Gorzowa.

Wykład Williama Strouda21 XI br. gościliśmy u nas profesora z Teachers College Columbuia Uniwersity z Nowego Jorku - Williama Strouda, trenerów z Centrum Edukacji Obywatelskiej z Warszawy, nauczycieli ze stołecznego gimnazjum oraz z ZSM w Gorzowie.

Wizyta odbyła się w ramach programu, w którym nasza szkoła uczestniczy już drugi rok:Laboratorium Praktyki Edukacyjnej (program realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności).

W 3-osobowych zespołach obserwowaliśmy zajęcia naszych nauczycieli. W sumie pokazaliśmy 16 lekcji. Lekcja Magdy Chmiel

Pani Monika Prokopiuk - klasa 2a, edukacja wczesnoszkolna (dwie godziny)
Pani Magdalena Chmiel - klasa 3a, edukacja wczesnoszkolna (dwie godziny)
Pani Anetta Szopa - klasa 3d, edukacja wczesnoszkolna (dwie godziny)
Pani Gabriela Marczak - 6c i 5c, przyroda
Pani Anna Szmytkiewicz - klasa 5c i 4a, język angielski
Pani Monika Araszczuk - klasa 4b i 6a, język polski
Pani Anna Kosmenda - klasa 4c i 5a, historia
Pani Izabela Makarewicz - klasa 6d i 4b, matematyka

Następnie - obserwujący i obserwowani – spotkali się, aby udzielić trójdzielnej informacji zwrotnej. Spotkanie prowadził profesor William Stroud. Wszyscy byliśmy pod ogromnym wpływem wiedzy Profesora dotyczącej planowania lekcji i zadań dla uczniów, które powinny być dla nich wyzwaniem. Profesor kilkakrotnie podkreślał, że w dziedzinie procedury obserwacji koleżeńskiejjesteśmy w Polsce pionierami. Ważne też dla niego było to, że podczas obserwacji zwracaliśmy uwagę na dowody widocznego uczenia się uczniów, a nie, jak to jest powszechnie przyjęte, na nauczyciela.

Podczas wizyty Williama Strouda odwiedzili nas również: Wiceprezydent Gorzowa-Alina Nowak i Dyrektor Wydziału Edukacji-Adam Kozłowski. Profesor powiedział naszym gościom, że jest pod ogromnym wrażeniem wyposażenia szkoły w sprzęt TIK, świadomości nauczycieli odnośnie pracy z dzieckiem na lekcji i ich chęci ciągłego doskonalenia oraz uczniów Piętnastki – nie tylko ich zaangażowania w wykonywanie zadań, ale także szkolnego stroju – mundurka.

Profesor William Stroud to światowy autorytet w dziedzinie edukacji. Wykłada na Uniwersytecie w Nowym Jorku, jest dyrektorem szkoły (przejął placówkę, która osiągała najniższe wyniki i po kilku latach uczynił z niej wyróżniającą się placówkę), szkoli dyrektorów i nauczycieli na całym świecie. Jest mentorem w programie, który realizujemy: Laboratorium Praktyki Edukacyjnej.To dzięki Profesorowi udało się nam również zakwalifikować do innego programu Global Scholars, który realizujemy razem ze szkołami Nowego Jorku, Moskwy, Dżakarty i Brazylii. Korzyści jakie wynosimy z realizacji obu programów, są nie do przecenienia.

Wszyscy cieszymy się, że znalazł czas, aby odwiedzić także Gorzów i naszą szkołę.

Pragnę bardzo serdecznie podziękować nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi, uczniom, rodzicom (ich wypieki – babki, serniki, szarlotki, keksy, rogaliki – smakowały wszystkim) za zaangażowanie i pomoc w organizacji wizyty.

 Maria Traczyk

Dyrektor Szkoły